سرمایه گذاری در ترکیه

کشور ترکیه از نظر موقعیت جغرافیایی در تقاطع اروپا، خاورمیانه و آسیای میانه قرار گرفته است و به خاطر این موقعیت به بازارهای جهانی مانند اروپا، آسیای میانه، خاورمیانه، آفریقای شمالی و بازارهای خلیج دسترسی آسان و راحتی دارد. بسیاری از افراد و شرکت ها، ترکیه را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند و با این کار هم به سرمایه خود اضافه می کنند و هم می توانند درآمد کسب کنند. اتباع خارجی و مهاجران با سرمایه گذاری در ترکیه می توانند به راحتی و بعد از مدتی، اقامت موقت و سپس دائم را به دست آورند و تابعیت و حق شهروندی این کشور را اخذ کنند.

برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه، راه ها و روش های زیادی وجود دارد و شما می توانید در حوزه ها و بخش های مختلفی سرمایه گذاری کنید. البته سرمایه گذاری در حوزه ها و بخش های مختلف به بودجه های متغیری نیازمند است و مبلغ های مورد نیاز برای هر حوزه، متفاوت است.

بهترین نوع سرمایه گذاری در ترکیه، سرمایه گذاری در بازار ملک و خرید خانه است زیرا با انجام این کار هم هر سال به سرمایه شما اضافه می شود و هم با اجاره دادن ملک، می توانید ماهانه درآمد ثابت داشته باشید. شما با خرید ملک و خانه ای به مبلغ 250 هزار دلار، علاوه بر سرمایه گذاری، می توانید تابعیت و اقامت کشور ترکیه را برای خود و همسر و فرزندان زیر 18 سالتان نیز به دست آورید.

حوزه های مختلف سرمایه گذاری در ترکیه

همانطور که در بالا اشاره کردیم، سرمایه گذاری در ترکیه در حوزه ها و بخش های مختلفی امکان پذیر است و شما می توانید از راه های گوناگونی برای این کار اقدام کنید. در زیر ما به چند بخش و حوزه مهم اشاره کرده ایم تا شما با بررسی آنها، بتوانید بهتر تصمیم بگیرید، نحوه سرمایه گذاری خود را مشخص کنید و متوجه شوید چه زمینه ای برای شما بهتر از بقیه بخش ها است.

روش های سرمایه گذاری در ترکیهخرید ملک

خرید ملک در ترکیه در چند سال اخیر، به یکی از پرطرفدار ترین و بهترین حوزه ها برای سرمایه گذاری در ترکیه تبدیل شده است. صنعت ساختمان سازی ترکیه بسیار پویا است و به طور مداوم در حال پیشرفت می باشد، به همین دلیل بسیار سودآور بوده و آینده ای درخشان دارد. اگر شما می خواهید از طریق خرید خانه و ملک، اقامت و تابعیت کشور ترکیه را نیز به دست آورید باید برای خرید ملک حداقل 250 هزار دلار هزینه کنید.

ثبت شرکت

کارآفرینی از طریق ثبت شرکت و ایجاد کار یکی از راه های سرمایه گذاری در ترکیه است که در نهایت منجر به اخذ اقامت و تابعیت این کشور می شود. برای ثبت شرکت باید چند قانون مهم را رعایت کنید که این قوانین عبارتند از:

 • تایید ثبت شرکت توسط اداره کار و امور اجتماعی ترکیه
 • استخدام حداقل 5 شهروند ترک در شرکت ثبت شده
 • داشتن حداقل 1 سهام دار در شرکت
 • وجود هیئت مدیره

خرید سهام

خرید سهام و اوراق قرضه یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در ترکیه می باشد که از طریق آن نیز می توان اقامت ترکیه را به دست آورد. برای این نوع سرمایه گذاری، شما ابتدا باید یک حساب بانکی باز کنید و 500 هزار دلار در آن پول واریز نمایید. بعد از خرید سهام و اوراق قرضه، شما باید آنها را به مدت 3 سال نگهداری کنید تا اقامت کشور ترکیه به شما تعلق بگیرد، در غیر اینصورت اقامت به شما تعلق نمی گیرد.

بخش پوشاک و نساجی

همانطور که همه ما می دانیم، چین و ترکیه دو قطب اصلی تولید و فروش پوشاک و لباس هستند و پوشاک تولیدی خود را نیز به سراسر دنیا صادر می کنند. یکی از زمینه هایی که شما می توانید در آن سرمایه گذاری کنید، بخش پوشاک و بازار نساجی است. تقاضای بالای مشتریان، رونق موجود در این بخش، کیفیت اجناس، فراوانی مواد اولیه و موقعیت بی نظیر ترکیه باعث شده اند افراد زیادی برای سرمایه گذاری در این حوزه علاقه نشان دهند و اقدام به انجام این کار نمایند.

koton-itibarcity

علاوه بر همه اینها، یک برنامه جدید مربوط به سرمایه گذاری در بخش نساجی تصویب شده است که طبق آن به سرمایه گذارانی که در بخش پوشاک استان های شرقی کشور ترکیه سرمایه گذاری می کنند، تسهیلات بیشتری داده می شود.

بخش تکنولوژی و فناوری اطلاعات

بخش تکنولوژی و فناوری اطلاعات یکی از حوزه های مهم و تاثیرگذار در کشور ترکیه است که سالانه سرمایه گذاران زیادی را به خود جذب می کند. بسیاری از دانشگاه های ترکیه و شرکت های ملی آن در این بخش فعالیت دارند و وارد شدن سرمایه گذاران به این حوزه را آسان می کنند. بهتر است بدانید شما برای وارد شدن به این حوزه و سرمایه گذاری در آن، باید سر رشته داشته باشید و با آگاهی دست به این کار بزنید. اگر اطلاعات کافی و شناخت درستی از بخش تکنولوژی و فناوری اطلاعات داشته باشید، می توانید با سرمایه گذاری در این حوزه به سود خوبی دست پیدا کنید.

امنیت سرمایه گذاری در ترکیه

اکثر سرمایه گذاران خارجی و افرادی که می خواهند در ترکیه سرمایه گذاری کنند، نگران امنیت سرمایه خود هستند و می خواهند اول از امنیت و استانداردهای موجود اطمینان حاصل کنند، بعد اقدام نمایند. کشور ترکیه یک توافق نامه تجاری با ایران به امضا رسانده و طبق آن، امنیت سرمایه گذاری در این کشور را برای ایرانی ها تضمین کرده است.

امنیت سرمایه گذاری در ترکیه

همچنین 2 توافق نامه دیگر به امضای دو کشور رسیده است که طبق آنها، سرمایه اولیه سرمایه گذار و سود حاصل از آن حفظ می شود. این دو توافق نامه عبارتند از:

بند 1) توافق نامه ارتقاء و حفاظت از سرمایه گذاری: این توافق نامه، استانداردهای تجاری را مشخص می کند و محیط اقتصادی امن و مناسب برای سرمایه گذاران فراهم می نماید. توافق نامه ارتقاء و حفاظت از سرمایه گذاری خاطر نشان می کند که اموال و دارای های سرمایه گذار خارجی به هیچ عنوان مصادره نشود مگر در موارد بسیار استثنایی که آن هم اموال برای منافع عمومی مصادره می شود.

بند 2) توافق نامه پیشگیری دوگانه مالیاتی: این توافق نامه، به مباحث مالیاتی می پردازد و تضمین می کند که پرداخت مالیات در یک کشور، ایران یا ترکیه، کافی است و سرمایه گذار نیازی به پرداخت مالیات در هر دو کشور ندارد.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای سرمایه گذاری در ترکیه

برای سرمایه گذاری در ترکیه، شما باید شرایط خاصی داشته باشید و مدارک مشخصی فراهم کنید. در زیر تمام شرایط و مدارک مورد نیاز را نام برده ایم.

 1. باید حداقل 18 سال سن داشته باشید.
 2. سوء پیشینه نداشته باشید.
 3. ورود و یا اقامت غیر قانونی در کشور ترکیه نداشته باشید.
 4. مالیات و هزینه ‌های مشخص شده در روند سرمایه گذاری را به موقع و به درستی پرداخت کنید.
 5. مدارک هویتی
 6. عکس جدید
 7. پاسپورت دارای اعتبار
 8. ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 9. ارائه گواهی سلامت جسمی و روحی
 10. ارائه گواهی بانکی برای انتقال سرمایه

ثبت شرکت در ترکیه

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه، از هر طریقی که صورت بگیرد، مزایا و محاسن زیادی دارد و باعث می شود شما بتوانید به راحتی برای خود و اعضای خانواده تان اقامت، تابعیت و پاسپورت این کشور را دریافت نمایید. ترکیه در سال 2002، به ثبات اقتصادی رسید و نرخ رشد ثابت آن سالانه 7.4 درصد می باشد. این کشور در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا سریع ترین رشد اقتصادی را با میانگین نرخ 8.3 درصد دارد. ایرانیان زیادی برای سرمایه گذاری، کشور ترکیه را انتخاب می کنند زیرا:

 1. این کشور دارای بازار تجاری و اقتصادی استاندارد و مناسبی می باشد.
 2. تردد به آن راحت و آسان است.
 3. به راحتی می توان از این طریق اقامت و تابعیت آن را اخذ کرد.
 4. از نظر فرهنگ و تمدن تقریبا مشابه ایران است.
 5. می توان به مرور به سود بالایی دست پیدا کرد زیرا اقتصاد این کشور در حال رشد می باشد.
 6. حوزه های مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد و فرد در انتخاب بخش و حوزه، دستش باز است.
 7. نرخ تورم در این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای در حال توسعه، دارای ثبات بیشتری می باشد.

در ادامه به طور مفصل شما را با مزایای سرمایه گذاری در ترکیه آشنا خواهیم کرد.

مزایای-سرمایه-گذاری-در-ترکیه

– سرمایه گذاری در ترکیه می تواند برای شما با سود خوب و بالایی همراه باشد زیرا این کشور زیر ساخت های خوبی دارد و رشد اقتصادی در آن صعودی است.

– شما با سرمایه گذاری در ترکیه می توانید اقامت موقت و در نهایت اقامت دائم این کشور را اخذ کنید و پاسپورت ترکیه را دریافت نمایید. شما با اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری، می توانید برای خانواده خود (همسر و فرزندان زیر 18 سال) اقامت و تابعیت این کشور را نیز به دست آورید.

– یکی از سریع ترین و مطمئن ترین راه های اخذ پاسپورت ترکیه، سرمایه گذاری درست و موفق در این کشور است. سرمایه گذاری که به اخذ پاسپورت کشور ترکیه ختم شود، می تواند از راه ها و روش های مختلفی انجام بگیرد. شما با سرمایه گذاری اصولی و درست در این کشور زیبا، می توانید علاوه بر اخذ پاسپورت و حق شهروندی آن، به سود بالایی نیز دست پیدا کنید. اگر سرمایه گذاری شما حداقل 250 هزار دلار باشد، می توانید طی 4 الی 6 ماه، پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

– پاسپورت ترکیه معتبر و مورد قبول است و در دنیا دارای رتبه 30 می باشد.

– شما با داشتن پاسپورت این کشور، می توانید بدون نیاز به اخذ ویزا به بیش از 100 کشور مختلف دنیا و 26 کشور منطقه شینگن سفر کنید.

– مدت اعتبار پاسپورت های ترکیه، 10 سال است و به صورت مادام العمر قابل تمدید می باشد.

– شما به عنوان یک سرمایه گذار برای اخذ تابعیت ترکیه، نیازی به اقامت در این کشور ندارید و می توانید برای دریافت تابعیت از یک وکیل کمک بگیرید و با وکالت نامه ای که به او می دهید، این کار را انجام دهید.

– شما با سرمایه گذاری در ترکیه می توانید در بانک های این کشور، حساب بانکی و ارزی افتتاح کنید و با سراسر دنیا تبادلات مالی انجام دهید.

– ترکیه به سرمایه گذاران خارجی، با توجه به نوع سرمایه گذاری و مقدار آن، حداقل مبلغ 500 میلیون لیر را به عنوان باز پرداخت مالیات می دهد. همچنین برای سرمایه گذاران خارجی میزان پرداخت مالیات، 20 درصد کاهش یافته است و در برخی موارد سرمایه گذار از پرداخت مالیات معاف می شود. این کار در راستای جذب سرمایه گذاران خارجی، توسط دولت ترکیه انجام شده است.

– کشور ترکیه از نظر جغرافیایی موقعیت خاص و بی نظیری دارد و پلی بین دو قاره آسیا و اروپا می باشد. سرمایه گذاران در این کشور می توانند به راحتی و آسانی با اروپا ارتباط تجاری برقرار کنند و با شرکت های اروپایی همکاری نمایند. سرمایه گذار همچنین می تواند به راحتی به بازارهای فروش آسیا و اروپا دسترسی پیدا کند.

– شما به عنوان فرد سرمایه گذار و تمام اعضای خانواده تان، از خدمات درمانی و بهداشتی رایگان و بیمه بهره مند می شوید.

– امکان تحصیل رایگان در بهترین و برترین دانشگاه های ترکیه و برخورداری از امکانات آموزشی برای شما فراهم می شود.

– شما برای سرمایه گذاری در ترکیه نیازی به یاد گرفتن زبان ترکی استانبولی و صحبت کردن به این زبان ندارید اما اگر زبان ترکی یاد داشته باشید، راحت تر و بهتر می توانید حوزه سرمایه گذاری خود را انتخاب کنید و در این زمینه اقدام نمایید.

– شما با دریافت تابعیت ترکیه، از تمام حق و حقوق شهروندی مانند یک شهروند ترک بهره مند می شوید.

 

– برای سرمایه گذاری در ترکیه، شما نیازی به اعلام ثروت و میزان دارایی خود ندارید.

– می توانید به راحتی از وضعیت تابعیت دوگانه کشور ترکیه بهره مند شوید. یعنی با حفظ تابعیت قبلی خود، می توانید تابعیت جدید نیز دریافت کنید.

– خدمت سربازی در ترکیه برای شما به عنوان فرد سرمایه گذار و دریافت کننده تابعیت این کشور، اجباری نمی باشد.

– سرمایه گذاران می توانند از طریق اخذ ویزای سرمایه گذاری E1 و E2، در کشور آمریکا نیز سرمایه گذاری کنند.

– دولت ترکیه برای حمایت از سرمایه گذاران و حفظ سرمایه آنها، توافق نامه هایی با ایران امضا کرده است و طبق آنها متعهد شده که از سرمایه موجود افراد و سود حاصل از آنها محافظت کند و امنیت را برای سرمایه گذاران و بودجه آنها فراهم نماید.

 

تسهیلات دولت ترکیه برای سرمایه گذاران

دولت ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی و کسانی که این کشور را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند، اهمیت ویژه ای قائل است و توجه زیادی به آنها دارد. در زیر برخی از این تسهیلات و امتیازاتی که دولت ترکیه به سرمایه گذاران خارجی می دهد را نام برده ایم.

 • تحت هیچ شرایطی دارایی سرمایه گذاران و افراد خارجی را مصادره نمی کند. این اتفاق در 100 سال گذشته به هیچ عنوان نیوفتاده است.
 • اگر سرمایه گذاران و افراد خارجی به مشکل حقوقی برخورد کنند، می توانند به راحتی و بدون دردسر در دادگاه های ترکیه اعلام دعوی نمایند.
 • سرمایه گذاران می توانند با خواست و میل خود، با سرمایه داران داخلی و یا خارجی معامله و همکاری کنند.
 • سرمایه گذاران می توانند، هر زمان که خواستند سرمایه خود را از کشور ترکیه خارج کنند.
 • سرمایه گذاران در ترکیه می توانند بدون هیچ محدودیتی در این کشور اموال منقول داشته باشند.

با ریماکس همراه باشید تا راحت بتوانید به تمام اهدافتان برسید.

5/5 - (1 امتیاز)