دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه موضوع این مقاله سایت ریماکس می باشد. با توجه به تقاضای بالا در این زمینه شاید بخواهید این زمینه اطلاعات کسب نمائید؛ پس با ما همراه باشید.

کشور ترکیه دانشگاه ها و مراکز علمی بسیار خوب و پیشرفته ای دارد و یکی از قطب های اصلی برای تحصیل می باشد. سالانه افراد زیادی برای تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند و در دانشگاه های ترکیه به تحصیل مشغول می شوند. دانشگاه های برتر و معتبر ترکیه از بهترین مراکز و دانشگاه های اروپا می باشند که اکثر آنها در شهرهای آنکارا و استانبول واقع شده اند. طبق آخرین بررسی ها و رتبه بندی ها، کشور ترکیه در جهان، از نظر کیفیت تحصیلی و قدرتمندی سیستم آموزش عالی، در رتبه 43 قرار دارد.

مزایا و ویژگی های دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه های ترکیه سطح علمی و کیفیت بالایی دارند و از ویژگی ها و مزایای زیادی برخوردارند. در زیر به این مزیت ها و ویژگی های متعدد اشاره شده است.

 1. در سطح جهانی و بین المللی از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار هستند.
 2. اکثر آنها دارای سیستم تبادل دانشجو با کشورهای برتر اروپایی و آمریکایی می باشند.
 3. دارای بالاترین و برترین استانداردهای آموزشی می باشند.
 4. دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ترکیه در بین دانشگاه های معتبر جهان رتبه بالایی دارند و مدارک آنها در اکثر کشورهای دنیا مورد تایید می باشد.
 5. دانشجویان محصل در این دانشگاه ها می توانند بعد از چند ترم تحصیل، به دانشگاه های کشورهای دیگر بروند و در پروژه های علمی مشترک با آنها شرکت کنند.

دانشگاه های برتر ترکیه

در ادامه، ما برترین و بهترین دانشگاه های ترکیه را معرفی می کنیم و در مورد ویژگی های هر یک و رشته های موجود در آنها و شرایط ورود به دانشگاه های ترکیه را کامل توضیح می دهیم.

دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ (Kӧç ϋniversitesi) در کشور ترکیه رتبه 1 را دارد و دارای رتبه 451 بین الملل می باشد. شما برای تحصیل در این دانشگاه باید زبان انگلیسی یاد داشته باشید زیرا تدریس در این دانشگاه به زبان انگلیسی انجام می شود و دروس خیلی کمی هستند که به زبان ترکی تدریس می شوند. از رشته های موجود در دانشگاه کوچ می توان پرستاری، حقوق، مدیریت و اقتصاد را نام برد.

دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت (Bilkent ϋniversitesi) یک دانشگاه خصوصی است که در کشور ترکیه رتبه 2 را دارد و در دنیا در رده 501 تا 510 قرار گرفته است. این دانشگاه دارای 9 دانشکده می باشد که عبارتند از: دانشکده اقتصاد، دانشکده مدیریت، دانشکده حقوق، دانشکده مهندسی، دانشکده ادبیات، دانشکده علوم انسانی، دانشکده علوم پایه، دانشکده‌ هنرهای زیبا و دانشکده موسیقی.

همچنین رشته های روابط بین ‌الملل، حسابداری و روان ‌شناسی در این دانشگاه وجود دارند و تدریس می شوند. شما برای تحصیل در دانشگاه بیلکنت باید حتما به زبان انگلیسی مسلط باشید زیرا آموزش و تدریس در این دانشگاه نمونه، به زبان انگلیسی انجام می شود.

دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی (Sabanci ϋniversitesi) دارای رتبه 3 در کشور ترکیه می باشد و در رده 521 تا 530 در دنیا قرار گرفته است. این دانشگاه 3 دانشکده و 1 مدرسه دارد که عبارتند از: مدرسه زبان، دانشکده مدیریت، دانشکده هنر، دانشکده علوم اجتماعی و طبیعی. آموزش و تدریس در دانشگاه سابانجی به زبان انگلیسی انجام می شود، به همین دلیل تسلط به زبان انگلیسی یکی از شروط مهم برای ورود به آن می باشد.

دانشگاه سابانجی ترکیه

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه (Orta asya teknik ϋniversitesi) دارای رتبه 4 در ترکیه می باشد و در دنیا در رده 591 تا 600 قرار دارد. این دانشگاه دارای 5 دانشکده مهم می باشد که عبارتند از: دانشکده فنی و مهندسی، دانشکده معماری، دانشکده اقتصاد، دانشکده علوم مدیریتی و دانشکده علوم پایه. به طور کلی دانشگاه فنی خاورمیانه دارای 45 رشته کارشناسی می باشد که تمام دروس در این رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi ϋniversitesi) در ترکیه رتبه 5 را دارد و در دنیا در رده 651 تا 700 قرار گرفته است. این دانشگاه در سال 1863 تاسیس شده است و از قدیمی ترین دانشگاه ها و مراکز عالی کشور ترکیه به شمار می رود. در دانشگاه بغازیچی 4 دانشکده مهم وجود دارد که عبارتند از: دانشکده فنی مهندسی، دانشکده علوم پایه، دانشکده ادبیات و دانشکده اقتصاد. رشته های علوم اجتماعی و هنر از مهم ترین و پرطرفدار ترین رشته های موجود در این دانشگاه کهن می باشند.

دانشگاه بغازیچی ترکیه

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی/صنعتی استانبول (Istanbul teknik ϋniversitesi) در ترکیه رتبه 6 را دارد و در دنیا در رده ٧۵١ تا ٨٠٠ قرار گرفته است. این دانشگاه دولتی است و بین دانشگاه های فنی جهان، از نظر سطح علمی و کیفیت تحصیل، رتبه 108 را دارد.

شاید علاقمند باشید در مورد آزمون یوس بعنوان پیش شرط ورودی به دانشگاه های ترکیه آشنا شوید. در این صورت روی عبارت آشنایی با آزمون یوس کلیک کنید.

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا (Ankara ϋniversitesi) دارای رتبه 7 در کشور ترکیه می باشد و در رده 801 تا 1000 دنیا قرار گرفته است. این دانشگاه در سال 1946 ساخته شده است و مانند دانشگاه بغازیچی از قدیمی ترین مراکز علمی ترکیه می باشد. دانشگاه آنکارا دارای 15 دانشکده و 3 موسسه تحقیقاتی و پژوهشی می باشد و جذاب ترین و مهم ترین بخش آن، کتابخانه بسیار بزرگش است.

در این کتابخانه، کتاب های بسیار زیادی وجود دارد که تعداد آنها به میلیون جلد می رسد و دانشجویان می توانند از این کتاب ها، هم به صورت حضوری و هم به صورت اینترنتی، استفاده کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید، هنگامی که در ابتدا دانشگاه آنکارا تاسیس شد، فقط در رشته حقوق دانشجو جذب می کرد.

دانشگاه آنکارا ترکیه

دانشگاه قاضی

دانشگاه قاضی (Gazi ϋniversitesi) در کشور ترکیه رتبه 8 را دارد و در رتبه بندی جهانی در رده 801 تا 1000 قرار گرفته است. این دانشگاه در سال 1926 توسط آتاتورک ساخته شد و در ابتدا فقط در راستای تربیت معلم فعالیت می نمود اما امروزه 80 هزار نفر دانشجو دارد و از تنوع رشته بالایی برخوردار می باشد. دانشگاه قاضی یا غازی، 15 دانشکده، 26 موسسه تحقیقاتی و 9 پردیس دانشگاهی دارد. مهم ترین و پرمتقاضی ترین رشته های موجود در این دانشگاه عبارتند از: مهندسی، کشاورزی، اقتصاد، مدیریت بازرگانی و معماری. یکی از دلایل محبوبیت و معروفیت دانشگاه قاضی این است که کالج فنی حرفه ای برای دختران دارد.

دانشگاه قاضی ترکیه

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه (Hacet tepe ϋniversitesi) در شهر آنکارا قرار دارد و دارای رتبه 9 در کشور ترکیه می باشد. این دانشگاه در دنیا در رده 801 تا 1000 قرار دارد و مدرک صادر شده از آن، معتبر و مورد تایید اکثر دانشگاه ها و مراکز عالی کشورهای خارجی می باشد.

دانشگاه حاجت تپه دارای 5 مرکز آموزشی و 7 دانشکده بزرگ می باشد که دانشکده های آن عبارتند از: دانشکده‌ مهندسی، دانشکده‌ اقتصاد، دانشکده‌ بازرگانی، دانشکده‌ علوم انسانی، دانشکده‌ علوم آموزشی، دانشکده‌ علوم فضایی و دانشکده هنرهای زیبا. جالب است بدانید وسعت این دانشگاه زیبا و پیشرفته، 6 میلیون مترمربع می باشد.

دانشگاه حاجت تپه ترکیه

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول (Istanbul ϋniversitesi) رتبه 10 در ترکیه را دارد و در دنیا در رده 801 تا 1000 قرار گرفته است. این دانشگاه که دولتی است و از مراکز عالی کشور ترکیه به شمار می رود، 17 دانشکده و 5 پردیس دانشگاهی دارد. دانشگاه استانبول سالانه بیش از ۶٠ هزار دانشجو در مقطع کارشناسی (لیسانس) و بیش از ٨٠ هزار دانشجو در مقطع کارشناسی ‌ارشد (فوق لیسانس) پذیرش می کند.

شاید علاقمند باشید در مورد آزمون اس ای تی بعنوان پیش شرط ورودی به دانشگاه های ترکیه آشنا شوید. در این صورت روی عبارت آشنایی با آزمون اس ای تی کلیک کنید.

دانشگاه های برتر پزشکی در ترکیه

اگر شما می خواهید یکی از دانشگاه های کشور ترکیه را برای تحصیل در زمینه پزشکی انتخاب کنید، باید قبل از هر کاری دانشگاه های مختلف را بررسی نمایید و با قیاس چند کالج، بهترین را انتخاب کرده و برای پذیرش در آن اقدام نمایید. در زیر به برترین و معتبرترین دانشگاه های ترکیه در زمینه پزشکی اشاره کرده ایم.

 • دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت تپه
 • دانشکده پزشکی دانشگاه کوچ
 • دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول
 • دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا
 • دانشکده پزشکی دانشگاه قاضی (غازی)

* اگر شما می خواهید بعد از تحصیل در رشته های پزشکی، برای کار به ایران بازگردید، باید حتما دانشگاهی را انتخاب کنید که مدرک آن مورد تایید وزارت علوم و بهداشت باشد. تمام دانشگاه های ذکر شده در بالا، مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران هستند.

پذیرش در دانشگاه های برتر ترکیه

شما برای اخذ پذیرش دانشگاه های برتر ترکیه و شروع تحصیل در آنها، باید مدارک و اسناد زیر را تهیه و آماده کنید و برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال نمایید. این مدارک عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش و ارائه آن
 • ارائه نامه بانکی در خصوص داشتن تمکن مالی (نامه بانکی باید شامل مقدار سپرده و گردش حساب شما باشد.)
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره معتبر
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • عکس مورد تایید
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری و ترجمه رسمی آن
 • ارائه مدارک تحصیلی و ریز نمرات سابق
 • ارائه انگیزه نامه
 • پرداخت شهریه دانشگاه برای 1 ترم یا 1 سال آینده
 • پرداخت مبلغ ثبت نام و هزینه بررسی مدارک توسط دانشگاه
امتیاز به صفحه