راهنمای جامع باز کردن حساب بانکی در ترکیه

امروزه افتتاح حساب بین المللی، خیلی بیشتر از گذشته اهمیت دارد و به یک نیاز اساسی تبدیل شده است. بسیاری از شرکت ها و مشاغل داخلی برای معاملات و بیزینس های خود با کشورهای خارجی نیاز به یک حساب بانکی و بین المللی دارند. خیلی از افراد به دلیل مهاجرت به یک کشور خارجی به افتتاح حساب بانکی نیاز پیدا می کنند.

افتتاح حساب بانکی در هر کشوری شرایط و قوانین خاص خود را دارد که ما در این مقاله به بررسی کشور ترکیه پرداخته ایم و به شما می گوییم برای باز کردن حساب بانکی در ترکیه باید چه کارهایی انجام دهید و از چه راه هایی اقدام کنید.

مدتی است به دلیل وجود تحریم ها، سرمایه داران و صاحبان مشاغل در ایران به بانک های اروپایی دسترسی ندارند و نمی توانند به راحتی و بدون مشکل تبادل اقتصادی و تجاری داشته باشند. به همین دلیل کشور ترکیه بهترین گزینه برای افتتاح حساب بین المللی می باشد، زیرا هم به ایران نزدیک است و ایرانیان برای ورود به آن نیاز به ویزا ندارند و هم بدون اقامت می توان در آن حساب بانکی باز کرد.

روش های باز کردن حساب بانکی در ترکیه

شما برای افتتاح حساب در کشور ترکیه می توانید از 4 راه اقدام کنید که در زیر هر 4 روش را توضیح داده ایم.

باز کردن حساب بانکی در ترکیه

پیشنهاد می‌کنیم صفحه خرید خانه در ترکیه را مشاهده کنید

افتتاح حساب زمان که اقامت ترکیه را دارید

اگر شما اقامت ترکیه را دارید و می خواهید حساب بانکی باز کنید، باید برگه نفوس از اداره ثبت احوال ترکیه، قبض آب، برق و یا گاز به نام خودتان، کیملیک کارت (کارت اقامت) و سیم کارت ترکیه را به همراه داشته باشید. بهترین بانک ها برای افتتاح حساب با اقامت، بانک های ایش و زراعت هستند. افراد مقیم و ساکن کشور ترکیه می توانند با ویزا کارت و یا مستر کارت خود نیز حساب بانکی افتتاح کنند. کارت های بانکی صادر شده بعد از حدودا 1 هفته، به آدرس پستی ثبت شده شما ارسال می شوند.

افتتاح حساب زمانی که اقامت ترکیه را ندارید

اگر شما اقامت ترکیه را ندارید و می خواهید حساب بانکی باز کنید، فقط می توانید با پاسپورت خود و با مراجعه به بانک زراعت این کار را انجام دهید. شما ابتدا باید به اداره مالیات ترکیه مراجعه کنید و با ارائه یک آدرس سکونت معتبر، کد مالیاتی دریافت نمایید. سپس با کد مالیاتی و پاسپورت خود به بانک مراجعه کنید و اقدام به افتتاح حساب نمایید. بعد از افتتاح حساب، کارت بانکی شما صادر و به شما تحویل داده می شود.

در کشور ترکیه فقط تعداد اندکی از شعبه ها برای افراد غیر مقیم و بدون موجودی اولیه، حساب بانکی افتتاح می کنند. افتتاح حساب بدون اقامت یک روزه انجام می شود و می تواند به دلار، یورو، لیر و پوند باشد. بهتر است بدانید هر حسابی که باز کنید، یک شماره حساب جداگانه برای آن صادر می شود. اگر به زبان ترکی تسلط ندارید، هنگام مراجعه به بانک حتما از یک مترجم کمک بگیرید.

افتتاح حساب از طریق سپرده گذاری

افتتاح حساب بانکی در ترکیه

بانک های معتبر ترکیه برای افرادی که می خواهند از طریق سپرده گذاری اقدام به باز کردن حساب در ترکیه نمایند، شرایطی تعیین کرده است. البته این گزینه فقط 1 سال است که اضافه شده است. شما برای افتتاح حساب از طریق سپرده گذاری به 30 هزار لیر ترکیه نیاز دارید. این سپرده گذاری 1 ماهه است و به آن سود نیز تعلق می گیرد.

سود های بانکی در ترکیه در ماه ها و سال های مختلف، متفاوت می باشد. به طور کلی بانک های ترکیه به سپرده های کوتاه مدت، سود بیشتری می دهند. مثلا سپرده های 3 ماهه سود بیشتری از سپرده های 1 ساله می گیرند.

افتتاح حساب از طریق ثبت شرکت

کشور ترکیه به افراد این امکان را می دهد تا از طریق ثبت شرکت اقدام به باز کردن حساب در ترکیه نمایند. این حساب های بانکی با نام شرکت ثبت می شوند و یک حساب تجاری و شرکتی محسوب می شوند. حساب های افتتاح شده از طریق ثبت شرکت قابلیت تعیین سقف برداشت توسط افراد مختلف و چند امضا بودن را دارند.

مزایای داشتن حساب بانکی در ترکیه

داشتن حساب بانکی در هر یک از بانک های ترکیه (جدا از مقیم بودن یا نبودن در این کشور) مزایا و نکات مثبتی دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • شما می توانید ارزها و سپرده های خود را در یک بانک بین المللی معتبر نگه داری کنید. بانک های ترکیه امنیت بالایی دارند و سود خوبی به سپرده های شما می دهند.
 • حمل و انتقال پول نقد و دستی بسیار پر خطر و پر هزینه است، بنابراین شما با افتتاح حساب می توانید این مشکلات را حل کنید.
 • شما می توانید تمام خرید های اینترنتی بین المللی خود را با دریافت کردیت کارت انجام دهید و تجارت هاى آنلاین و معامله هاى تجارى خود را غیر حضوری به انجام برسانید.

بهترین بانک های ترکیه برای باز کردن حساب بانکی

در کشور ترکیه برای مهاجران و افراد خارجی که می خواهند حساب بانکی باز کنند، 3 بانک معتبر وجود دارد که عبارتند از بانک زراعت، ایش بانک و بانک واکیف. در زیر در مورد هر یک از این بانک ها صحبت کرده ایم:

بهترین بانک های ترکیه

زراعت بانک ترکیه (ترکی استانبولی: Türkiye Ziraat Bankası)

بانک زراعت که یکی از قوی ترین بانک های ترکیه است، یک بانک دولتی می باشد و برای افتتاح حساب به شدت مناسب است. این بانک بانکداری الکترونیکی فوق العاده ای دارد و تمام خدمات بانکی را ارائه می دهد. افتتاح حساب بانکی در این بانک کلا 1 روز زمان می برد. سود بانکی برای سپرده های لیری در بانک زراعت، حدود 9 درصد، برای سپرده های دلاری 1 درصد و برای سپرده های یورویی 0.5 درصد می باشد.

ایش بانک ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye İş Bankası)

بانک ایش برای افتتاح حساب به خصوص ایرانیان یک بانک مناسب و خوب است و می توان از طریق آن به اروپا پول انتقال داد. شما برای باز کردن حساب در این بانک باید حتما باید شهروند ترکیه باشید و اقامت این کشور را داشته باشید. البته قبل از تحریم ها باز کردن حساب بانکی در این بانک بدون اقامت نیز امکان پذیر بود اما بعد از اعمال تحریم ها این کار متوقف شد و شما باید حتما مقیم ترکیه باشید. بانک ایش دارای خدمات اینترنتی و الکترونیکی می باشد.

واکیف‌بانک (به ترکی استانبولی: Vakıf Bank)

بانک واکیف از بانک های پیشرو و پیشرفته کشور ترکیه است و در حوزه های مالی متخصص می باشد. این بانک که ششمین بانک بزرگ ترکیه است، علاوه بر بانکداری تجاری، در زمینه بانکداری شخصی نیز خدمات بسیار خوبی ارائه می دهد.

یکی از دلایل موفقیت و محبوبیت این بانک داشتن پشتیبانی تلفنی عالی و سرعت بالا در انجام کارهای بانکی است. بانک واکیف خیلی سخت برای ایرانیان حساب باز می کند و شما برای افتتاح حساب در این بانک به تراکنش مالی بالا و نداشتن امتیاز منفی نیاز دارید.

مدارک لازم برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه

برای باز کردن حساب بانکی در ترکیه به یک سری مدارک نیاز است. این مدارک عبارتند از:

حساب بانکی در ترکیه

 1. حضور فرد متقاضی حداقل برای یک روز
 2. تضمین یک شهروند ترکیه یا داشتن شهروندی ترکیه
 3. کد مالیاتی معتبر
 4. پاسپورت
 5. سیم کارت ترکیه
 6. در برخی موارد و برای بعضی حساب ها، به آدرس سکونت فرد در ایران و کدپستی نیاز است.

باز کردن حساب بانکی در ترکیه

باز کردن حساب بانکی در ترکیه شامل چند مرحله می باشد که در زیر به آنها اشاره کرده ایم.

 • اول از همه باید آدرس محل سکونت خود را در فرم افتتاح حساب بانکی بنویسید. اگر مقیم ترکیه هستید، آدرس خود را بنویسید و اگر مقیم نیستید آدرس یکی از دوستان و آشنایان خود را در کشور ترکیه بدهید.
 • باید حتما کد مالیاتی خود را از اداره مالیات ترکیه بگیرید. اگر کد مالیاتی ندارید، به اداره مالیات مراجعه کنید و بدون هیچ هزینه ای این کد را بگیرید.
 • حتما اصل و کپی گذرنامه خود را همراه داشته باشید زیرا موقع باز کردن حساب لازم است.
 • حتما باید خودتان حضور داشته باشید، حداقل برای یک روز هم که شده باید به ترکیه بروید.
 • بعد از ارائه مدارک باید تصمیم بگیرید که می خواهید حسابتان با چه ارزی (دلار، لیر، یورو) باشد.
 • بعد از باز کردن حساب می توانید با سیم کارت ترکیه خود، موبایل بانک و خدمات همراه بانک را روی گوشی خود نصب کنید و کارهای بانکی خود را از طریق آن انجام دهید.

ویزا کارت و مستر کارت چه کارت هایی هستند؟

ویزا کارت و مستر کارت

برای اطلاع از شرایط سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه صفحه خرید خانه در استانبول را مشاهده کنید

برای شما با باز کردن حساب بانکی در ترکیه، یک ویزا کارت یا مستر کارت صادر می شود. این کارت ها بین المللی هستند و شما می توانید از آنها در هر جای دنیا استفاده کنید. صدور ویزا کارت و مستر کارت در همان روز انجام می گیرد اما 7 تا 10 روز بعد تحویل شما داده می شوند. این کارت ها معمولا 8 سال اعتبار دارند و فاقد رمز عبور می باشند. شما با استفاده از ویزا کارت یا مستر کارت می توانید از بهترین و معتبرترین سایت های خارجی خرید کنید و مستقیما با کشورهای اروپایی در ارتباط باشید.

اخذ تسهیلات برای خرید خانه در ترکیه

از نظر قانونی، هیچ گونه محدودیتی برای دریافت وام مسکن در ترکیه برای افراد خارجی، مقیم یا غیر مقیم وجود ندارد و فقط بانک های مستقر در ترکیه می‌توانند برای املاک موجود در ترکیه را وام مسکن پرداخت کنند.

گاهاً خارجی ‌ها ممکن است تا سقف 50 درصد ارزش ملک خریداری شده را وام دریافت نمایند. شرکت ریماکس شما را در زمینه اخذ تسهیلات برای خرید خانه در ترکیه شما را یاری می‌کند، هنگامی که اسناد و مدارک مورد نیاز برای اخذ تسهیلات آماده گردید شما به همراه کارشناسان این شرکت با مراجعه به بانک جهت افتتاح حساب و درخواست تسهیلات اقدام خواهیم نمود این پروسه 3 الی 4 روز برای تایید اولیه طول خواهد کشید و سپس از جانب بانک یک ارزیاب برای ارزیابی ملک مذکور به محل اعزام می‌گردد و پس از تأیید نهایی، فرآیند انتقال سند آغاز می‌گردد. ریماکس کلیه مراحل کار اخذ تسهیلات ملکی انجام می‌دهد.

5/5 - (3 امتیاز)