اجاره آپارتمان در ترکیه

اجاره آپارتمان در ترکیه از یک روزه تا یک ساله، برای بسیاری از مهاجران، گردشگران، دانشجویان، بازرگانان و تجار یکی از دغدغه ها بحساب می آید. ما در این بخش از سایت خرید خانه در ترکیه متعلق به هلدینگ ریماکس سعی نموده ایم مبلغ اجاره و روشهای جستجوی آپارتمان، خانه و ویلاهای اجاره ای را تشریح خواهیم نمود. با ما همراه باشید.

با توجه ارتباط اجاره و خرید خانه در ترکیه و در حقیقت بمنظور شناخت بهتر این کشور پیشنهاد می نمائیم به صفحه مذکور بروید و پس از آشنایی کامل با قوانین زندگی و اقامت در ترکیه به این صفحه برگردید.

کشور ترکیه یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری به خصوص بین گردشگران ایرانی به دلیل هزینه های پایین و همچنین نزدیکی به ایران و عدم نیاز به اخذ ویزا می باشد. بسیاری از مهاجرین ایرانی به منظور مهاجرت به یک مقصد سوم برای مدت کوتاهی در ترکیه اقامت میکنند. یا اینکه قصد کار و یا تحصیل و زندگی در آنجا را دارند و بودجه کافی برای خرید خانه را ندارند. بدین منظور خانه های متعددی در شهر های مختلف این کشور جهت اجاره وجود دارند. و می توانید با اجاره خانه در ترکیه اقامت موقت دریافت نمایید.

همچنین به دلیل هزینه بالای هتل ها بسیاری از مسافرین و بازرگانان کوچک برای سفر به این کشور اجاره سوئیت و آپارتمان در ترکیه را به رفتن در هتل و پرداخت هزینه های سنگین آن ترجیح می‌دهند.

قیمت اجاره آپارتمان در ترکیه به شهر، محله، ابعاد و مشخصات خانه‌ای بستگی دارد که قصد دارید در آن زندگی کنید. به طور مثال اجاره ماهانه خانه در استانبول 1000 لیر به بالا است. خانه ها به دو صورت مبله و خالي اجاره داده مي‌شوند که خانه هاي مبله گرانتر می باشند. برخلاف ایران اجاره خانه در مناطق نوساز ترکیه مثل استانبول پايين تر از تهران است.

به طوری که شما ميتوانید در يك مجتمع نوساز با تمام امكانات رفاهي از جمله استخر و زمین بازی کودکان، سالن ورزشي و… يک واحد تک خواب و مبله را به قيمت حدود 1000 – 1100 لير اجاره نمایید. نکته قابل توجه این است که ترکیه به دو بخش مناطق اروپایی و آسیایی تقسیم میشوند که بالطبع مناطق اروپایی طرفداران بیشتری در بین گردشگران و مهاجران دارد.

پیشنهاد میکنیم صفحه خرید خانه در استانبول را مشاهده کنید

مناطق اروپایی: از ویژگی های این مناطق میتواند به ویلا های لوکس و برج های بلند، خیابان های عریض، مرکز خرید های بزرگ ، پارک های آبی و … اشاره نمود.

مناطق آسیایی: مراکز خرید این مناطق قیمت های نسبتا خوبی نسبت به دیگر محله ها دارد و برای خرید بسیار مناسب می باشد و همچنین ایرانیان زیادی به دلیل نزدیکی فرهنگ در این منطقه ها سکونت دارند.

نکته ای که باید به آن توجه نمایید این است که در ترکیه امکان رهن خانه وجود ندارد و شما یا یک خانه را خریداری میکنید یا آن را به صورت ماهیانه اجاره می‌کنید. اجاره خانه در ترکیه به چند صورت ممکن است. به طور مثال اجاره ملک در استانبول به صورت چند روزه، یک ماهه، 3 ماهه، و یکساله صورت میپذیرد. به همین دلیل قبل از اجاره کردن باید بدانید که چه مدت به خانه نیاز دارید تا در هزینه های شما صرفه جویی شود.

هزینه‌های اجاره سوئیت و آپارتمان در ترکیه

نمونه ای از قیمت های اجاره روزانه در استانبول را برای شما در زیر آورده ایم:

منطقه تکسیم در استانبول:

یکخوابه: ۲۰۰ الی ۳۵۰ لیر

دوخوابه: ۳۵۰ الی ۶۰۰ لیر

منطقه اسن یورت در استانبول:

یکخوابه: ۱۵۰ الی ۴۰۰ لیر

دوخوابه: ۳۰۰ الی ۴۵۰ لیر

سه خوابه: ۴۵۰ الی ۷۰۰ لیر

خانه های ویلایی نیز از ۸۰۰ لیر شروع می شود و با توجه به امکانات آن تا ۲۰۰۰ لیر می باشد.

هزینه اجاره خانه در ترکیه

صفحه خرید ملک در ازمیر را نیز مشاهده کنید

خانه های ارزان نیز در استانبول با توجه به منطقه های دیگر وجود دارد که اجاره آنها نیز از 100 لیر شروع میشود . همانطور که مشاهده میکنید قیمت اجاره روزانه نسبت به سالانه زیاد است از طرفی  شما با اجاره خانه  بلند مدت میتوانید اقامت ترکیه را به طور موقت بگیرید. اگر خانه ای را پسند کرده اید و با بودجه شما متناسب است اما از وسایل حمل و نقل عمومی دور است توصیه ما به شما اینست که دنبال خانه ی دیگری باشد چون هزینه تردد در ترکیه بالاست.

هرچه مدت زمان اجاره کمتر باشد میزان اجاره به دلیل دردسرها و احتمال نیاز به تعمیرات بیشتر است. همچنین چیزی با عنوان پول پیش در اجاره خانه ترکیه وجود ندارد و به جای آن از مستاجر ودیعه دریافت میشود. ودیعه یا دپوزیت برابر با مبلغ ۱ ماه و در صورت مبله بودن خانه ۲ ماه اجاره ملک است که باید در ابتدا پرداخت شود . در صورتی که خسارتی به خانه وارد نشود همان مبلغ در زمان تخلیه خانه از طرف صاحب ملک به شما برگردانده میشود.

شرایط کلی اجاره املاک در ترکیه

اجاره هر ماه می بایست حتما راس تاریخ معین شده در قرار داد (که برعکس ایران معمولا اول ماه است) پرداخت شود.

امکان اجاره روزانه،‌ هفتگی و ماهانه سوئیت‌ های ارزان استانبول برای دانشجویان و مسافران در مناطق متوسط، وجود دارد. به عنوان نمونه هزینه اجاره روزانه یا هفتگی سوئیت در تکسیم حدودا شبی ۱۰۰ الی ۱۵۰ لیر می باشد. البته با توجه به مدت زمان اجاره میزان هزینه ها متغیر است.

در مجتمع های مسکونی ترکیه معمولا صاحب ملک حکم تخلیه را در زمان عقد اجاره میگیرد تا اگر با مستاجر دچار مشکل شد ، بتواند به راحتی دستور تخلیه بدهد.

افزایش مقدار اجاره طبق قانون انجام میپذیرد و مبلغ آن ۱۰% مبلغ اجاره توافق میشود.

اگر مستاجر یا صاحب خانه زودتر از موعد سررسید اجاره قصد فسخ قرارداد را داشته باشند، می بایست ۲ ماه زودتر به طرف دیگر اعلام نمایند. در صورتی که مستاجر زودتر از موعد قصد تخلیه داشته باشد ودیعه به او برگردانده نمیشود. همچنین مالک خانه نمیتواند بدون دلیل موجه تقاضای تخلیه کند.

در ترکیه همچون قبرس و انگلیس و سایر کشورهای جهان در صورتی که خانه رنگ شده به مستاجر تحویل داده شود، موقع تحویل خانه نیز باید آن را رنگ شده به صاحب خانه پس بدهد.

قبل از اجاره کردن خانه در ترکیه با صاحب ملک یک فیلم از کلیه لوازم خانه و وضعیت کلی خانه بگیرید تا در آخر دچار مشکل با صاحب خانه نشوید.

اقامت گرفتن در ترکیه از طریق اجاره ملک

اقامت از طریق اجاره ملک

اگر قصد دریافت اقامت ترکیه با استفاده از اجاره ملک را دارید، اجاره نامه حتما باید از نوع محضری باشد. یعنی لازم است شما از آژانس املاک و یا صاحبخانه اجاره نامه محضری درخواست کنید. به دلیل اینکه که بسیاری از ملک ها و آپارتمان ها در ترکیه شرایط گرفتن اجاره نامه محضری را ندارند. پس از اخذ اقامت در ترکیه از طریق اجاره نامه می بایست آدرس خودتان را در اداره مهاجرت ترکیه ثبت کنید. و اگر پس از چند ماه آدرس خود را تغییر دهید حتما باید این موضوع را به اداره مهاجرت و پلیس گزارش بدهید. تا محل اقامت جدید شما به صورت قانونی ثبت شود.

اجاره خانه به مدت زیر یکسال برای زمانی است که اقامت با ویزای ۳ ماه باشد و در این حالت بحث های اقامتی ترکیه پیش نمی آید . پس از اجاره سالانه ملک در ترکیه اقامت یک ساله به شما داده میشود اما پس از پایان یک سال امکان تمدید اقامت سالانه وجود ندارد و شما باید از راه های دیگر(مثل خرید ملک و یا سرمایه گذاری) اقدام به اخذ اقامت ترکیه نمایید.

مهم ترین مساله برای مستاجرینی که فاقد اقامت ترکیه هستند مشکل باز کردن کنتور های آب و گاز میباشد چون اداره اب و برق به کارت کیملیک نیاز دارد تا قبوض را با آن نام بزنید در این صورت باید با صاحبخانه برای به نام ماندن قبوض به نام ایشان مذاکره کنید.

در اجاره خانه بصورت روزانه هزینه قبوض بر عهده صاحب خانه میباشد و نیازی نیست شما پرداخت کنید. چنانچه علاقمند هستید در مورد شرایط جدید اقامت ترکیه در سال 2021 اطلاعات کسب نمائید به صفحه دریافت اقامت ترکیه مراجعه کنید.

مدارک لازم برای اخذ اقامت از طریق اجاره ملک در کشور ترکیه

  • قرارداد اجاره خانه به مدت حداقل ۸ ماه به نام شخصی که قصد اخذ اقامت دارد.
  • تایید اجاره نامه توسط دفترخانه.
  • پاسپورت و کپی پاسپورت.
  • عکس (4 قطعه) مخصوص کارت اقامت.
  • دریافت شماره مالیاتی.
  • بیمه سلامتی یکساله.
  • فیش واریز اداره مهاجرت و اداره پست

روش های اجاره املاک و مستغلات در ترکیه

به طور کلی دو روش برای اجاره ملک در ترکیه وجود دارد:

اجاره خانه در ترکیه

پیشنهاد میکنیم صفحه فرصت های شغلی در ترکیه را مشاهده کنید

به وسیله ی آژانس های املاک : آژانس های املاک ترکیه فقط به تعداد محدودی از املاک و فقط در محدوده خودشان دسترسی دارند و فقط خانه هایی که در آن محدوده وجود دارند را میتوانند به شما معرفی نمایند. برای پیدا کردن خانه از این طریق باید با آژانس های املاک زیادی در تماس باشید. همچنین بر اساس قوانین صاحب خانه باید هزینه آژانس های املاک جهت اجاره خانه در ترکیه را پرداخت کند. کمسیون آژانس املاک برای اجاره خانه را مستاجر پرداخت میکند که ۱۲٪ از مجموع کرایه منزل می باشد.

اجاره مستقیم خانه و سوئیت از مالک : بسیاری از مالکان خانه در ترکیه جهت اجاره خانه شان معمولا به آژانس های املاک مراجعه نمیکنند. (به دلیل هزینه های زیاد آن ) و به جای آن خودشان به طور مستقیم از طریق سایت های اینترنتی همچون سایت دیوار در ایران، به اجاره دادن ملک خود اقدام می کنند. همچنین برخی از موجرین در ترکیه از روزنامه های محلی و یا حتی از اعلانات مستقیم در ملک استفاده میکنند و واحد خود را بصورت مستقیم به مستاجر به اجاره می دهند.

5/5 - (7 امتیاز)
  1. آیا من میتونم با اجاره آپارتمان در ترکیه اقامت بگیرم؟ و چند سال میتونم اقامت دریافت کنم؟

    • شما با اجاره آپارتمان و هر نوع ملک در ترکیه به غیر از مناطق فاتیح و اسنیورت میتونین اقامت توریستی یک ساله بگیرید و بایستی در طول اخذ اقامت موقت در ترکیه حضور داشته باشید.