خرید و اجاره ماشین در ترکیه

از آن جایی که ترکیه یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری و زندگی برای ایرانیان می باشد، خرید اجاره ماشین در ترکیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در کشور ترکیه خوشبختانه امکان اجاره روزانه و ماهیانه خودرو سواری به راحتی فراهم است.

سایت های آنلاین بسیاری این خدمات را ارائه می کنند و حتی خودتان هم می توانید به صورت حضوری به دفاتر موجود در سطح شهر مراجعه کنید و نسبت به اجاره ماشین مورد نظر اقدام کنید. در ادامه این مقاله در ریماکس شما را با مدارک، شرایط و هزینه های لازم جهت اجاره ماشین در ترکیه آشنا خواهیم نمود.

مدارک لازم برای اجاره ماشین در ترکیه

 1. کردیت کارت با لیمیت کافی (به نام خود شخص) برای اجاره ماشین که بعضی از دفاتر به جای کردیت کارت، پول نقد هم قبول می کنند
 2. اصل و کپی پاسپورت (اگر از دفاتر شرکت های موجود در فرودگاه ها، به دنبال کرایه خودرو هستید، از ورود شما به ترکیه نباید بیشتر از ۳ روز گذشته باشد)
 3. گواهینامه
 4. عکس
 5. کارت شناسایی یا (کارت کیملیک ترکیه)
 6. سند اقامت یا ارائه آخرین قبض (باید به روز باشد)
 7. پاسپورت بین المللی شخص متقاضی (یا ترجمه گواهینامه بصورت رسمی که به تایید کنسولگری ایران رسیده باشد)

شرایط اجاره ماشین در ترکیه

شرایط اجاره ماشین در ترکیه

اگر قصد سرمایه گذاری در بدروم را دارید صفحه خرید خانه در بدروم را مشاهده کنید

 • با توجه به شرایط بیمه باید کسی که اقدام به اجاره ماشین در ترکیه می کند حداقل 21 سال سن داشته باشد. همچنین برای اجاره ماشین های لوکس و بزرگ هم متقاضی باید 28 سال سن داشته باشد.
 • باید حداقل 2 سال از زمان گواهینامه شما گذشته باشد تا بتوانید وسیله نقلیه کرایه کنید. همچنین در صورتی که بخواهید خودرو لوکس و بزرگ اجاره کنید باید حداقل 3 سال از تاریخ صدور گواهینامه گذشته باشد.
 • اگر قصد اجاره 2 یا چند نفری خودرو را داشتید باید در قراردادتان حتما قبل از تحویل خودرو قید کنید تا بعدا مشکلی پیش نیاید.
 • هنگام اجاره ماشین در ترکیه اگر به صورت نامحدود اجاره نکرده باشید در صورت استفاده بیش از حد از کیلومتر مجاز برای هر کیلومتر ۵۰ کوروش اضافی در انتها پرداخت خواهید کرد.
 • برای اجاره خودرو در ترکیه باید تمام یا قسمتی از هزینه (پیش پرداخت) آن را هنگام اجاره به صورت نقدی، کارت اعتباری، حواله بانکی پرداخت کنید.
 • حین استفاده از خودرویی که اجاره کرده اید هزینه های مربوط به جریمه ها و خسارت های احتمالی و سایر موارد از این قبیل باید بیمه شوند. برای این کار هنگام اجاره باید مبلغ معینی را به عنوان وثیقه در کارت اعتباری خود بلوکه کنید و به عنوان وثیقه ای برای خسارت های احتمالی بلوکه می شود. برای گردشگران ایرانی که کارت اعتباری ندارند معمولا مبلغ 2000 لیر به عنوان دپوزیت یا ودیعه دریافت می شود.
 • هنگام دریافت و تحویل خودرو باید آدرس دریافت و تحویل و ساعت دریافت و تحویل مشخص باشند. هنگام تحویل خودرو تا یک ساعت تاخیر شامل هزینه نمی شود ولی برای بیشتر از یک ساعت تاخیر هزینه اضافی از شما دریافت خواهد شد.
 • هنگام تحویل گرفتن خودرو از سطح سوخت آن اطمینان حاصل شود. اگر هنگام تحویل دادن سوخت مازاد در ماشین باقی مانده باشد هزینه آن به شما پرداخت نخواهد شد ولی اگر طبق قرارداد سوخت کافی در خودرو وجود نداشت در هنگام تحویل هزینه پرداختی تان را می توانید تحصیل کنید.
 • با خودروهای کرایه ای در ترکیه نمی توان به خارج از کشور سفر کرد.
 • هنگام اجاره خودرو در ترکیه اگر تا ۲۴ ساعت قبل از دریافت خودرو درخواست خود را لغو کنید در این صورت هزینه ای ۴۰ لیری یا بیشتر به عنوان جریمه از شما اخذ می شود و قرارداد لغو خواهد شد. ممکن است مبلغ جریمه کم یا زیاد شود.

هزینه و نرخ اجاره ماشین در ترکیه

در ترکیه اگر بخواهید روزانه خودرو اجاره کنید به طور متوسط مبلغی حدود ۱۸۰ تا ۲۵۰ لیر به ازای هر روز از شما دریافت خواهد شد. در صورتی که اقدام به اجاره ماهانه ماشین در ترکیه کنید این هزینه به ازای هر روز خیلی کمتر از مبلغ قبلی خواهد شد و چیزی حدود ۸۰-۱۰۰ لیر روزانه برای شما هزینه خواهد داشت.

نکات مهمی که هنگام اجاره وسیله نقلیه در ترکیه باید به خاطر داشته باشید

نکات اجاره ماشین در ترکیه

 • حتما یک نسخه از قرارداد اجاره ماشین، بیمه ماشین و گواهینامه بین المللی رانندگی خود را هنگام رانندگی همراه خود داشته باشید.
 • در شهرهای بزرگ مانند آنتالیا و استانبول حتماٌ آدرس دقیق محل هایی را که می خواهید با ماشین بروید را با شخصی که نقشه و آدرس دقیق را می داند چک کنید.
 • اگر با تور به ترکیه سفر می کنید و قصد اجاره ماشین در ترکیه را دارید، حتماٌ از راهنمای تور خود کمک بگیرید تا شرکت مناسبی را به شما معرفی نماید.
 • معمولاٌ در ماشین هایی که برای اجاره واگذار می شوند، مقدار زیادی بنزین وجود ندارد. بنابراین پس از اجاره ماشین اول به نزدیک ترین پمپ بنزین مراجعه کنید.
 • قبل از تحویل ماشین، بخش های آسیب دیده بر روی بدنه ی ماشین را کنترل و فیلمبرداری کنید و در قرارداد، تمامی موارد، توسط مسؤل مربوطه ذکر و امضا شده باشد.

خرید ماشین کم مصرف در ترکیه

اگر قصد خرید ماشین در ترکیه دارید باید به مصرف سوخت آن توجه کنید. به دلیل گران بودن بنزین و هزینه سوخت در ترکیه توصیه می‌شود ماشین‌های کم مصرف و ترجیحا دیزلی خریداری کنید. این ماشین‌ها نسبت به سایر ماشین‌ها در ترکیه راحت‌تر خرید و فروش می‌شوند.

دریافت کلید یدک

پس از خرید ماشین کلید یدک آن را از مالک قبلی دریافت کنید. در صورت نداشتند کلید یدک، شما می‌توانید با مراجعه به کلیدسازی‌های مخصوص اقدام به ابطال کد کلید یدک قبلی کنید. این کار برای افزایش امنیت خودرو بسیار مهم است چراکه ممکن است مالک قبلی با استفاده از کلید یدک اقدام به سرقت ماشین کند. بنابراین در این زمینه بسیار با احتیاط عمل کرده و حتما با ابطال کردن کلید یدم از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

مقایسه قیمت خرید ماشین در ایران و ترکیه

مقایسه قیمت خرید ماشین در ایران و ترکیه

پیشنهاد میکنیم صفحه خرید خانه در ازمیر را مشاهده کنید

با توجه به شرایط ایران و تحریم های جهانی اعمال شده این مقایسه دقیق نخواهد بود و از آنجایی که در ایران به خودرو های رده بالا دسترسی وجود ندارد و هزینه بالای گمرک در ایران قیمت خودرو به قدری بالاست که قیمت خرید ماشین های رده بالا و با کیفیت از ترکیه گرانتر است.

به طور کلی برای خرید خودرو در ترکیه حداقل 90 هزار لیر بایستی هزینه کنید و در مقام مقایسه خرید ماشین در ترکیه 40-50 درصد از ایران ارزانتر است

مالیات خرید خودرو در ترکیه و نکاتی که باید بدانید

استثنایی که در کشور ترکیه وجود دارد این است که یک فرد خارجی میتواند از یک فروشنده مجاز فروش ماشین بدون پرداخت مالیات ویژه مصرف کننده یا مالیات بر ارزش افزوده یک خودرو برای خود خریداری کند

اما در این رابطه باید بدانید که:

 1. باید مالیات بر جاده را که سالانه هست پرداخت کنید
 2. فقط اعضای خانواده میتوانند از ماشین خریداری شده استفاده کنند در غیر اینصورت جریمه خواهید شد
 3. هیچ شخص ترکی نمیتواند از این نوع ماشینها که معافیت دارن تهیه کند و این مخصوص اتباع خارجی است
 4. اعتبار پلاک خودروی شما با اعتبار کیملیک داده میشود و اگر کارت اقامت شما تمدید نشود و ازاین خودرو استفاده کنید برای شما جریمه در نظر گرفته میشود
 5. ماشین خریداری شده باید ظرف سه ماه از تاریخ خرید در دفتر ثبت ترافیک ثبت شود.

نکاتی برای خرید ماشین برای جلوگیری از بروز مشکل

 

 1. از فروشنده حتما کارت اکسپرت خودرو را تقاضا کنید. اکسپرت همان کارشناسی قنی بدنه خودرو می باشد
 2. از خرید ماشین های با عمر بیش از 10 سال در ترکیه خودداری کنید. به علت مصرف بالای سوخت
 3. تسویه حساب مالیات و جریمه های خودرو را از فروشنده بخواهید.
 4. حتما مبلغ خرید در خرید خودرو (ودیعه در اجاره خودرو) را از حساب بانکی خود به حساب فروشنده منتقل کنید تا بعدا قابل پیگیری باشد.

در انتها با توجه به این که هدف از تاسیس هلدینگ ریماکس خرید و اجاره املاک و مستغلات در ترکیه برای ایرانیان می باشد و نه خرید و فروش ماشین، پیشنهاد می نمائیم حتما صفحات خرید خانه در ترکیه و یا اجاره خانه در ترکیه را مطالعه فرمائید.

5/5 - (3 امتیاز)